wtorek, 7 października 2014

Smakowa oliwa



Najlepszy dodatek do kanapek, grzanek z pomidorem i surówek. Obowiązkowa pozycja w kuchni. Najprostszy do przygotowania dressing - tak na prawdę wrzucamy do słoika co mamy pod ręką, zalewamy oliwą i odstawiamy na kilka dni. 

Koniecznie w naszej oliwie musi znaleźć się czosnek. Oczywiście znajdą się wampiry, które za czosnkiem nie przepadają, ale nie w moim domu. 

Czosnku nigdy za wiele.

Czosnek ma niesamowite właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Zawdzięcza to wysokiemu stężeniu związków siarki oraz flawanoidów. Rozdrobnienie czosnku skutkuje wydzielaniem związku o nazwie allicyna - ma on działanie antybiotykowe i przeciwgrzybicze. Przypuszcza się, że oprócz wzmacniania odporności, czosnek ma też działanie antynowotworowe (przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom zdrowych komórek). 
Niestety obróbka cieplna neutralizuje dobroczynne właściwości czosnku, dlatego też najlepiej spożywać go na surowo, a do dań na ciepło dodawać go jak najpóźniej. 




Wampirom, które obawiają się czosnkowego oddechu, poleca się zieloną pietruszkę, ewentualnie miód, mleko lub jogurt. Taka mieszanka może jednak spowodować problemy żołądkowe.






Wracając do pozytywów: spożycie czosnku niweluje bóle głowy, ułatwia zasypianie, obniża poziom cukru we krwi. A co najważniejsze - w odpowiednich proporcjach jest po prostu pyszny.


Oliwa smakowa

  • coś zielonego: liście pietruszki lub bazylii
  • coś żółtego: kilka ząbków czosnku, oliwa (ewentualnie inny olej: rzepakowy, słonecznikowy)
  • coś czerwonego: kilka suszonych pomidorów, kawałek ostrej papryczki
Składniki oraz proporcje zależą od naszych preferencji smakowych, jak również od tego, co aktualnie znajduje się w naszej kuchni. U nas zamiennie dodaje się pietruszkę i bazylię, ale zawsze znajdą się tam czosnek i suszone pomidory. Składniki drobno siekamy, wrzucamy do słoiczka i zalewamy oliwą. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu. Po dwóch dniach oliwa jest gotowa.

Jak długo może stać oliwa? Zjadamy ją w ciągu 4-5 dni, ale myślę, że spokojnie może postać dłużej. 
Uwaga! należy pilnować, by składniki nie osadzały się na ściankach słoika i zawsze były przykryte warstwą oliwy. Dwukrotnie zdarzyło mi się, że zaszły pleśnią.

Smacznego!
Ola



Wykorzystane źródła:
http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-czosnku
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/jak-jesc-czosnek-wyleczyc-grype-i-przeziebienie_42008.html

2 komentarze:

  1. właśnie dopiero co przyrządziłam sobie oliwę czosnkową - na sezon przeziębień w sam raz. ale ta kompozycja to dopiero jest coś!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czosnkowa musi być obowiązkowo:) Ale z pozostałymi dodatkami jest po prostu genialna, spróbuj koniecznie:)

      Usuń